SCROLL DOWN

Göz Altı Dolguları

Siz Susun Gözleriniz Konuşsun!


Sosyal yaşamımızda konuşmak kadar bakışlarımızla da iletişim kurarız. Göz altı dolgusuna ihtiyaç duyan, yaşlanmanın en fazla görüldüğü ve mimiklerden en çok etkilenen bölgelerden biri de göz ve göz çevresidir. Duygularımızın bir yansıması olan gözler hem konuşmamızı destekler hem ifademizi güçlendirir. Yorgun, sıkılığını ve canlılığını kaybetmiş bir göz çevresi kişiyi psikolojik olarak da olumsuz etkilemektedir.

 

Gözlerin altındaki deri çok incedir ve yaşla birlikte daha da incelir. Gözlerin altındaki kan damarları ve kaslar koyu halkalar olarak görünebilir. Alt göz kapağının altında görünen bir gölge veya çöküntü yaratan, ‘gözyaşı çukuru’ olarak bilinen gölge meydana gelir. Göz altında yağ torbaları oluşmuşsa, gölge yoğunlaşarak ışık ve gölge alanları arasında daha büyük bir kontrast oluşturur. Bu görünüm kişinin yorgun veya stresli görünmesine neden olur. Bu değişikliklerin nedeni genellikle genetiktir ve bazen yaşam tarzı (örneğin sigara içmek, sağlıksız beslenmek) ile ilgilidir. Demir eksikliği anemisi, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da göz altı morlukları oluşumuna sebep olabilir.

Gözyaşı oluğu en erken yaşlanma belirtilerinden biridir ve genellikle çocukluktan itibaren gelişir. Yaşlandıkça bu alan daha çukur, daha koyu, daha derin ve daha az canlı görünecektir. Bazı insanlarda gözler biraz çökmüş görünür ve çekici olmayan koyu gölgeler yaratarak yorgunluk, bitkinlik ve yaşlılık görüntüsü verir.

Neden Dermal Dolgu Maddeleri Seçilmelidir?

Dolgu tedavisi, gözyaşı oluğundaki bu değişikliklerin erken tedavisi için popüler bir çözümdür. Tedavi, derin kırışıklıkları ve çizgileri yumuşatmak amacıyla jel benzeri bir maddenin göz çevresindeki belirli bölgelere dikkatlice enjekte edilmesini içerir. Dolgu maddesi, ‘likit yüz germe’ veya ‘yüz gençleştirme işlemi’ elde etmek için kırışıklık giderici enjeksiyon ve diğer yüz gençleştirme teknikleri ile birleştirilebilir.

Gölgeler ve Koyu Halkalar: Bu alanı düzleştirecek, gölgeleri azaltacak dolgu maddeleri yerleştirilebilir.

Göz Altı Torbalar: Göz altı torbaları genellikle yoğun gölgelerden ve cilde destek eksikliğinden kaynaklanır. Göz altı ve yanak dolgusu ile iyileştirilir.

Kaz Ayakları ve Ağırlaşmış Üst Göz Kapakları: Kaz ayağı, cildin katlanması, gülme ya da kısılma sonucu, göz kenarlarında oluşan kırışıklıklardır. Bu tür mimik kırışıklıklarını azaltmak için bölgeyi doldurmak yerine ‘Kaz Ayağı Dolgusu’ ile cilt altındaki kası gevşeterek tedavi edilebilir. Ağır üst göz kapakları yine dolgu işlemi ile kaşların kaldırılmasıyla tedavi edilebilir.

Kalıcı Sonuçlar: Yaklaşık 12 ay sürer. (kesin süre kişiden kişiye değişir.)

Ağrı ve Yan Etkiler: ‘Özel topikal anestezi’ kullanılan bu işlemde (1-5 gün) minimum rahatsızlık, kızarıklık, şişme ara sıra morarma olabilir.

İyileşme Süresi: Bu işlem ödem ve ağrıya neden olmaz. Hasta aynı gün taburcu edilir ve ertesi gün işe dönebilir.

Süre ve Seans: Uygulanacak tedaviye bağlıdır ve genellikle tek seanslık bir tedavidir.

 

Göz altı dolgusu, doğru bir şekilde uygulanması halinde oldukça tercih edilen ve güvenilir bir yöntemdir. Göz ve göz çevresini aydınlatan, ifadeyi güçlendiren ve canlılık veren bu tedavi sonrası sonrası bakışlarınız ışıldayacak.